Galerie/Puda/Jihlava
14. 11. – 02. 12. 2008
Tomáš Bárta:11.55m2, 4.75m2, 80×120x80, 397kg

www.galeriepuda.net

video: http://artycok.tv/lang/en-us/artist/barta-tomas/

Tomáš Bárta ví, proč dochází do malířského ateliéru Petra Kvíčaly na brněnské Fakultě výtvarných umění. Jednak je malba (případně kresba) hlavním médiem, o něž se stará, jednak ho závěsný obraz zajímá jako dekorativní plocha.

Jeho obrazy jsou volnými, abstraktními sestavami barevných ploch a jednoduchých 3D segmentů, to ale neznamená, že by byly zcela vyvázány z inspirací okolní realitou. Ta má na ně vliv v kompoziční a materiálové úrovni.

Bártovo zaujetí pro nábytek nebo sopky nebo karoserie aut a motocyklů může takto vyjmenované budit úsměv jako seznam bez souvislosti, ale ve skutečnosti opravdu jde o základní inspirace jeho estetiky. Industriální, lesklé laky například použil na obrazech, jež byli zajímavé právě rozhraním mezi čistou abstrakcí a tušeným vzorem, na nějž narazil někde v autodílně nebo v časopisu. Primárně tedy Bárta řeší možnosti abstrakce, jen si k rozvíjení těchto možností půjčuje prvky, z nichž bude možné poznat, že není žádný Kandinskij, ale náš současník.

Závěsné obrazy a kresby Tomáše Bárty začaly před časem doplňovat realizace na stěnách. Vytváří je spreji přes šablony nebo lepicími fóliemi. Například na samostatné výstavě v pražské galerii A. M. 180 přes šablony sprejoval nápis Mám vás rád, ale tvary písmen redukoval tolik, že na stěně vznikla řada svislých, téměř geometrických pruhů. Čitelnost byla nulová, ještěže se nápis a výstava jmenovali stejně. Na téže výstavě Bárta zbudoval trojrozměrný objekt, který v galerii působil buďto jako provizorní vestavba, nebo jako kus nábytku s nezřejmou funkcí. Také do Jihlavy Bárta naplánoval spojit obrazy s prostorovým objektem. Znovu ho ovlivnily nábytkové formy a materiály, tentokrát je ale kombinuje s hlínou.

TEXT: Jiří Ptáček

puda/jihlava/object